Traditionnelle Perpetual calendar retrograde date openface 4030T/000P-H054 41 mm Platinum
Traditionnelle
Perpetual calendar retrograde date openface 4030T/000P-H054
Geneva Seal
Watch Specifications
  • Diameter 41 mm
  • Thickness 10.94 mm
  • Water-resistance 3 bar (30 m)
  • Case back Transparent sapphire crystal caseback
  • Material of the bracelet Alligator leather (Dark blue)
  • Closing system Triple folding clasp (950 platinum)
  • Watch country of origin Switzerland
  • Reference 4030T/000P-H054 (X40PH054)
  • Certification Hallmark Of Geneva
  • Reference 2460 QPR/270
  • Energy Self-winding
  • Diameter 29 mm
  • Thickness 5.4 mm
  • Number of parts 265
  • Number of jewels 27
  • Power reserve 40 h
  • Frequency 28800 V.P.H. (4 Hz)